Jeżyny w walce z rakiem jelita grubego
Jeżyny są wysoce skuteczne w zapobieganiu nowotworom jelita grubego w dwóch mysich modelach choroby, zgodnie z badaniami University of Illinois z Chicago. Wyniki zostały opublikowane w listopadowym numerze Cancer Prevention Research.
Rak jelita grubego jest trzecim, pod względem częstotliwości występowania, nowotworem, a drugą w kolejności przyczyną zgonów związanych z rakiem u mężczyzn i kobiet w Stanach Zjednoczonych, zgodnie z National Cancer Institute.Opierając się na wcześniejszych badaniach, które stwierdziły właściwości antyoksydacyjne, przeciwnowotworowe, anty-neurodegeneracyjne i przeciwzapalne jeżyn. Naukowcy postanowili przyjrzeć się ich zdolnościom do zapobiegania raka jelita grubego.
"Widzieliśmy jeżyny jako produkt naturalny, bardzo silnie działający i łatwo dostępny", powiedział dr Wancai Yang, profesor patologii na UIC College of Medicine i główny autor badań, których wyniki skupiają się na interakcji czynników żywieniowych i genetycznych w rozwoju raka jelita i profilaktyki nowotworów.
Naukowcy wykorzystali dwa szczepy myszy, Apc1638 i Muc2. Posiadały one gen powodujący zapalenie jelita grubego, które może spowodować powstanie raka. Obydwa szczepy były karmione w stylu diety zachodniej (bogata w tłuszcz i uboga w wapń i witaminę D) oraz tej samej diety z dodatkiem 10 procent sproszkowanej jeżyny przez 12 tygodni.
Naukowcy odkryli, że w obu szczepach myszy jeżyny powodowały powstawanie wielu procesów ochronnych w jelicie grubym i odbytnicy oraz hamowanie powstawanie nowotworu. W przypadku myszy Apc1638, częstość występowania nowotworu zmniejszyła się o 45 procent, a liczba guzów o 60 procent. Naukowcy odkryli, że jeżyna hamuje rozwój nowotworów poprzez hamowanie białka, znanego jako beta-katenina, która wiąże się z genem APC. W przypadku myszy Muc2, częstość występowania nowotworów i guzów została zredukowana o 50 procent, a jeżyna hamuje rozwój nowotworu poprzez zmniejszenie przewlekłego zapalenia związanego z zapaleniem jelita grubego.
Naukowcy mają nadzieję na uzyskanie środków finansowych na rozpoczęcie badań klinicznych u ludzi, powiedział Yang. Ponieważ jeżyna nie tylko zapobiega powstawaniu raka, ale również może chronić przed innymi chorobami, takimi jak choroby serca.
Naukowcy mają nadzieję na uzyskanie środków finansowych na rozpoczęcie badań klinicznych u ludzi, powiedział Yang. Ponieważ jeżyna nie tylko zapobiega powstawaniu raka, ale również może chronić przed innymi chorobami, takimi jak choroby serca.
Komentarze
Prześlij komentarz